איך לטפל בהשמנת יתר אצל חתולים?

איך לטפל בהשמנת יתר אצל חתולים?

השמנת יתר היא בעיה בריאותית נפוצה די בקרב חתולים ביתיים. כמו אצל בני האדם, השמנת יתר יכולה להוביל למגוון רחב של בעיות בריאותיות, כולל סוכרת, מחלות לב וכלי דם, בעיות מפרקים והפחתת תוחלת החיים. למרות שחתולים הם יצורים סקרניים ואקטיביים מטבעם, אורח החיים הישבני בבית, חוסר פעילות גופנית ותזונה לא מאוזנת הכוללת מגוון חטיפים ובופה פתוח במהלך היום יכולים לגרום לעלייה במשקל.
נבחן את הדרכים להתמודד עם השמנת יתר אצל חתולים, האתגרים העומדים בפנינו והפתרונות.

4 דרכים לטיפול בהשמנת יתר אצל חתולים

 1. תזונה מאוזנת
  אחת הדרכים היעילות ביותר למניעת השמנת יתר היא לדאוג לחתולים לתזונה מאוזנת. יש לוודא שהמזון שהם אוכלים מכיל את הכמות הנכונה של חלבונים, שומנים, פחמימות וויטמינים. התזונה המתאימה ביותר לחתולים בעלי השמנת יתר היא תזונה "לייט". ניתן למצוא מגוון חברות המחזיקות פורמולות לייט, המבוססות על כמות גבוהה של חלבונים וכמות נמוכה של פחמימות ושומנים. בנוסף, אין לתת בתקופה זו חטיפים או פינוקים לחתול המכילים כמות גבוהה של שומנים. כדאי גם להתייעץ עם וטרינר.

 2. פעילות גופנית
  חתולים זקוקים לפעילות גופנית יומיומית כדי לשמור על משקל תקין. לא סתם אנחנו רואים אותם באמצע היום רצים כמו משוגעים מצד לצד עד שאין להם אוויר. אך לא כל החתולים כאלה, לכן חשוב לעודד אותם לשחק ולהיות פעילים באמצעות מגוון דרכים: צעצועי רדיפה וקפיצה כמו חכות, לייזרים וכולי, עמדות טיפוס, בהם יוכלו למתוח את השרירים ולקפוץ כמו אבות אבותם, משחקי מחבואים וצעצועים אינטראקטיביים. ככל שהחתול יהיה פעיל יותר במהלך היום הסיכוי שלו לשמור על משקל תקין (והסיכוי שלך לישון בלילה) גבוה יותר.

 3. ארוחות
  האכלה חופשית, או כמו שאני אוהבת לקרוא: בופה פתוח, הוא אחד הדרכים לאבד בקרה ומעקב על אכילת החתול, במיוחד כשיש יותר מחתול אחד. ללא מעקב, אין ביקורת, אין בקרה על הכמויות ומכאן הדרך להשמנה הולכת וגוברת. כדאי להקפיד על חלוקת האוכל למנות קטנות מספר פעמים ביום. אם אתם לא נמצאים הרבה בבית או שאין להם סבלנות / כוח / חשק להתעסק עם תזונת החתול, היעזרו במתקני האכלה אוטומטיים בהם תוכל לבנות תוכנית דיאטה לחתולך ע"פ המלצת הווטרינר.

 4. מעקב משקל
  חשוב לעקוב אחר משקלו של החתול באופן קבוע ולוודא שהוא נמצא בטווח הבריא. אם יש שינוי משמעותי במשקל, כדאי להתייעץ עם וטרינר על מנת לבצע התאמות בתזונה ובפעילות הגופנית.

אתגרים בתהליך הטיפול בהשמנת יתר אצל חתולים

 1. שיתוף פעולה מצד החתול
  אחד האתגרים המרכזיים הוא לגרום לחתול לשתף פעולה עם התכניות החדשות. חתולים הם יצורים בעלי רצון חופשי ולעיתים קרובות קשה להרגיל אותם לשינויים בתזונה או באורח החיים. לכן, הדרך היא להחליף להם את התזונה בהדרגה, בהתחלה לערבב את האוכל הישן עם האוכל החדש, ולאט לאט לשים כמה שיותר מהאוכל החדש עד שיתרגל לחלוטין, תהליך שיכול לקחת כשבוע. החתול גם יכול למחות נגד האוכל ולא לאכול אותו, אל תלחצו - הכל עניין של הרגל.
  אחרי שבוע של התמדה בתהליך התזונה, ניתן לפנק את החתול באופן חד פעמי בחטיף (ניתן למצוא גם חטיפים דלי קלוריות).

 2. שיתוף פעולה מצד הבעלים
  הצלחת ההתמודדות עם השמנת יתר תלויה במידה רבה בהתמדה ובמחויבות של הבעלים. יש להקפיד על ההנחיות שציינתי לאורך הפוסט לאורך זמן באופן עיקבי. אז אם החתולים שלכם מייללים במתיקות שתביאו להם את החטיף היומי שלהם, אל תיפלו לזה. זיכרו, השמנת יתר עלולה לגרום למגוון רחב של בעיות בריאותיות, ולעיתים קשה לזהותן בזמן. אז שמרו על אורך החיים של החתול שלכם בדיוק כמו שאתם שומרים ודואגים לעצמכם.
  חשוב להיות ערניים לשינויים בהתנהגות או בבריאות הכללית של החתול ולפנות לווטרינר במקרה של חשד לבעיה.

סיכום

השמנת יתר אצל חתולים היא בעיה בריאותית שניתן למנוע ולטפל בה באמצעות תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה ומעקב קפדני אחר המשקל והבריאות הכללית. אתם כבעלי החתולים צריכים להיות מוכנים להתמודד עם האתגרים השונים ולהשקיע מאמצים בהתמדה ובמחויבות לתהליך. עם הטיפול הנכון, ניתן להבטיח לחתולים אורח חיים בריא ומאושר יותר.
אהבתם? נשמח לפידבק
חזרה לבלוג

השאר תגובה

שים לב, התגובות צריכות לעבור אישור לפני שהן מתפרסמות.